چگونه یک آموزش آنلاین حرفه ای تولید کنیم (بخش 3: انتشار)

چگونه ک آموزش آنلاین حرفه ای تولید کنیم؟ (بخش 3: انتشار)

در این مقاله می‌خواهیم چگونگی انتشار یک آموزش آنلاین حرفه ای هنرهای دستی و رساندن درست محتوای آموزشی به دست مخاطب را برای شما توضیح دهیم.
همانطور که در دو مقاله قبلی (بخش1: ارائه حرفه‌ای و بخش2: تولید حرفه‌ای) گفتیم، ممکن است پیچیدگی‌های تولید یک آموزش آنلاین حرفه ای باعث شود تا هنرمندان زیادی از ورود به این حوزه منصرف شوند. اما با کسب اطلاعات و مهارت کافی می‌توانید به خوبی از پس این کار بر بیایید.

ما سه مقاله برای شما نوشته‌ایم تا بتوانید یک آموزش حرفه‌ای هنرهای دستی تولید کنید. در این مقاله به سومین بخش یعنی انتشار حرفه‌ای می‌پردازیم:

انتشار دوره آموزش آنلاین حرفه ای هنرهای دستی

مشکل کار! انتشار آموزش در بستری نامناسب توسط اساتید غیر متخصص است!

بستر اشتباه!

یکی از مشکلات حوزه آموزش آنلاین هنرهای دستی در ایران نبودن فضا و بستر مناسب انتشار آموزش به هنرجویان است. به همین خاطر مدرسان هنرهای دستی مجبور هستند آموزش‌های خود را در بسترهای نامناسبی که برای منظوری دیگر طراحی شده‌اند (مانند کانال یا گروه تلگرام و واتس‌اپ و پیج اینستاگرام) ارائه کنند. که این موضوع باعث افت کیفیت آموزش و دردسرهای بسیار زیادی برای هنرجو و مدرس شده است.
برخی از اساتید هم هنوز از روش‌های بسیار قدیمی مانند ارسال آموزش روی CD و DVD یا فلش برای مخاطبان خود استفاده می‌کنند. که مشکلات این روش بسیار بیشتر از روش قبلی است.
عموما استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی در ایران به دلیل به‌روز نبودن مدرسان و مخاطبان است که نمی‌توانند از هر ابزاری در جای خود استفاده کنند.

انتشار آموزش در تلگرام و اینستاگرام مثل بردن بار وانت با موتوره!
انتشار آموزش در تلگرام و اینستاگرام مثل بردن بار وانت با موتوره!

هر چند که در نگاه اول بیشترین ضرر این مشکلات برای هنرجویانی است که بعد از تلاش و هزینه‌ی فراوان نتیجه مطلوب را کسب نمی‌کنند و به نظر می‌رسد که مدرس همچنان سود خود را دارد، اما از نگاهی کلان‌تر، متناسب نبودن امکانات شبکه‌های اجتماعی با نیازهای آموزشی مدرس و هنرجو، دست مدرس را هم در ارائه و انتشار یک آموزش درست و خلاقانه می‌بندد و به همین خاطر بازدهی کار آموزشی او هم پایین می‌آید.
این مشکلات در نهایت به ضرر تمام فعالان حوزه آموزش آنلاین هنرهای دستی تمام می‌شود چراکه مخاطبان علاقمند، استقبال خوبی از دوره‌ها نخواهند داشت.

اساتید غیر متخصص!

از مهمترین موانع رشد آموزش آنلاین هنرهای دستی در ایران، اساتید همه فن حریف هستند! اساتیدی که به دلایل مختلف، به فکر مدیریت تمام مراحل بصورت انفرادی و غیر تخصصی می‌افتند و نهایتا دو انتخاب بیشتر ندارند؛ یا ارائه آموزش در همان بسترهای نامناسب مانند تلگرام، اینستاگرام و واتس‌اپ، یا طراحی و تأسیس یک سایت یک‌نفره!
طبعا نتیجه هر دو انتخاب به ضرر هنرجو تمام می‌شود. چون درصورت انتخاب گزینه اول، انتشار آموزش در شبکه‌های اجتماعی جوابگوی نیازهای واقعی یک هنرجو نیست و نمی‌توان در این بستر هنرجویانی را تربیت کرد که در عمل رشد قابل توجهی کنند و این خود از اعتبار مدرس خواهد کاست.

در صورتی که مدرس گزینه دوم (یا همان تأسیس یک سایت یک‌نفره) را انتخاب کند، غیر از هزینه‌های اولیه، پس از مدتی کوتاه سایت با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد که رفع آنها از عهده یک مدرس هنر بر نخواهد آمد و ناچار به انجام هزینه‌های مکرری خواهد شد که در ابتدای کار ندیده و یا از چشم او پنهان شده‌اند.
اگر مدرس اصرار بر ادامه این مسیر بصورت غیر تخصصی داشته باشد، حواشی همیشگی پشتیبانی، نگهداری، رشد و تبلیغات سایت چنان زمان و انرژی‌اش را خواهند گرفت که نه‌تنها زمانی برای رشد دادن پیج کاری خود و جذب هنرجویان جدید نخواهد داشت، بلکه بخش قابل توجهی از زمان شخصی خود را نیز باید صرف پشتیبانی هنرجویان معدود خود کند.

راه‌حل؛ انتشار آموزش در بستر مناسب توسط تیم متخصص است!

در بستر مناسب منتشر کنیم!

قبل از هر چیز باید بدانیم آب خوردن در پیش دستی مجبوری است! اینکه اصرار داشته باشیم در شبکه‌های اجتماعی آموزش خود را ارائه کنیم، مانند تعارف آب خوردن در پیش دستی به هنرجویان است. شبکه‌های اجتماعی به منظوری دیگر و برای کاربردی دیگر مناسب‌سازی شده‌اند و استانداردهای مناسب یادگیری را اجرا نمی‌کنند.
شاید در ابتدای کار تعداد قابل توجهی از هنرجویان تشنه آموزش (بخاطر نداشتن هیچ گزینه بهتری) از عضویت در گروه یا کانال و پیج خصوصی استقبال کنند، اما مطمئنا در گذر زمان، نداشتن بازدهی آنها را از ادامه همراهی دلسرد خواهد کرد و با بالا رفتن استانداردهای آموزش مجازی، علاقمندان به دنبال کیفیت و سهولت بیشتر خواهند گشت.

در کشورهای توسعه یافته برای انتشار آموزش آنلاین، بجای استفاده از شبکه‌های اجتماعی(مانند تلگرام و اینستاگرام و…) از اپلیکیشن، نرم‌افزار، سایت و پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند که به صورت ویژه برای آموزش طراحی شده‌اند و از شبکه‌های اجتماعی صرفا برای حمایت و تبلیغ این آموزش‌ها استفاده می‌کنند.
چون این بسترهای تخصصی(سایت و اپلیکیشن و…) بصورت ویژه برای ارائه آموزش طراحی شده‌اند، نیازهای مدرس و هنرجو به خوبی دیده شده و همین امر باعث افزایش قابل توجه تعداد هنرجویان به نسبت روش ارائه حضوری یا ارائه در شبکه‌های اجتماعی شده است. با استفاده از این بسترهای تخصصی است که پیش‌بینی می‌شود بازار آموزش آنلاین در دنیا یکی از سریعترین رشدهای بازار را در سال‌های پیش‌رو خواهد دید.

باید از روش‌های قدیمی خداحافظی کنیم تا اوج بگیریم!
باید از روش‌های قدیمی خداحافظی کنیم تا اوج بگیریم!

با یک تیم متخصص کار کنیم!

کار کردن بصورت تیمی نتیجه تجربیات تاریخی اجداد ماست و این از بدیهیات کسب و کار در عصر حاضر است. اما متاسفانه گاهی افراد فراموش می‌کنند که برای موفقیت بیشتر باید روی تخصص خود تمرکز کنند و کارهایی که در حیطه تخصص آنها نیست را به متخصصین آن حوزه واگذار کنند تا در کنار آنها و با تشکیل یک تیم حرفه‌ای و متخصص، کسب و کار خود را توسعه دهند و افق‌های جدیدی را برای کسب و کار خود ترسیم کنند.
بسیار واضح است که مدیریت کردن یک سایت برای یک هنرمند کاری عبث است و بخش قابل توجهی از زمان و انرژی وی را صرف این کار خواهد کرد و فراغت بال و آسایش خاطر را از وی سلب خواهد کرد. برخی از هنرمندان فکر می‌کنند چون می‌توانند شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کنند، پس می‌توانند سایت خود را هم مدیریت کنند. درحالی که این یک خطای فاحش است چون شبکه‌های اجتماعی طوری طراحی شده‌اند که کاربران عمومی بتوانند از آن استفاده کنند ولی یک سایت حتما باید توسط یک متخصص مدیریت شود.

پیشنهاد ما به مدرسان گرامی هنرهای دستی، همکاری با یک تیم حرفه‌ای رسانه‌ای است که باری از روی دوش شما بردارند و به شما یادآوری می‌کنیم که در دام تبلیغات افرادی که تنها قصدشان فروش یک سایت به شماست نیافتید.

جمع بندی و پیشنهاد ویژه آرتیچر

ما برای پوشش خلأ موجود در حوزه انتشار آموزش هنرهای دستی، پلتفرم آموزش آنلاین هنرهای دستی آرتیچر را راه‌اندازی کردیم تا به هنرمندان و مدرسان توانمند هنرهای دستی کمک کنیم که دروه‌های آموزشی استانداردی تولید کنند و بدون داشتن کم‌ترین هزینه و دغدغه‌ای (به نسبت انجام امور فنی سایت و پشتیبانی فنی کاربران و…) دوره‌های خود را در سایت آرتیچر به فروش برسانند. این امکان به مدرس کمک می‌کند بدون ورود به دنیای پردردسر طراحی و پشتیبانی سایت، فروش بی دردسر آموزش‌های خود را به آرتیچر واگذار کند و زمان باقی‌مانده را صرف امور شخصی و رشد حرفه‌ای و نیز افزایش فعالیت‌های خود در فضای مجازی کند.

وجود یک پلتفرم تخصصی آموزش آنلاین هنرهای دستی، این فرصت را به هنرجویان می‌دهد که آموزش‌های باکیفیت بالا را به ساده‌ترین روش ممکن در اختیار داشته باشند و بتوانند از کاربردی بودن آن و رفع نیازهای آموزشی‌شان اطمینان حاصل کنند.

جهت شفافیت بیشتر، دو جدول زیر که مقایسه حالات گفته شده با هم است را مطالعه کنید:

مزایای انتشار یک دوره آموزشی در پلتفرم آرتیچر به نسبت انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی

مزایای انتشار یک دوره آموزشی در پلتفرم آرتیچر به نسبت انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی

مزایای همکاری با آرتیچر به نسبت تأسیس سایت شخصی مدرس

مزایای همکاری با آرتیچر به نسبت تأسیس سایت شخصی مدرس

برای همکاری با ما می‌توانید به بخش تدریس در آرتیچر مراجعه کنید و یا از طریق واتس‌اپ به ما پیام بدهید.

مطالب مرتبط

پاسخ

سوالات متداول

 1. ورود به حساب کاربری
 2. رفتن به منو و کلیک روی دوره‌های من
 3. انتخاب دوره مورد نظر
 4. دوره که باز شد، در انتهای صفحه لیست درس‌ها قرار دارد.
 • نکته: به‌جای بازدید از طریق اینستاگرام ، کلمه آرتیچر یا لینک ARTICHER.COM رو در مرورگر وارد کنید.
 1. بله. روی دکمه: ثبت‌نام و خرید کلیک کنید
 2. اگر کد تخفیف دارید آن را اعمال کنید
 3. ادامه جهت تسویه‌حساب را بزنید
 4. روش پرداخت کارت‌به‌کارت را انتخاب کرده و ثبت سفارش را بزنید تا شماره‌کارت جهت واریز به شما نمایش داده شود.
 1. رفتن به منو
 2. انتخاب پیام به مدرس
 3. انتخاب مربی

سوال دیگری دارید؟