4 ویژگی یک آموزش آنلاین و کاربردی هنرهای دستی

ویژگی آموزش آنلاین کاربردی

انتخاب یک دوره آموزشی، خریداری کردن یک مجموعه آموزشی یا شرکت در یک دوره آموزش آنلاین هنرهای دستی، چالش‌هایی را به همراه دارد. ممکن است این سوالات برای شما هم پیش آمده باشد که:
کدام دوره آموزشی معتبرتر از بقیه است؟
چطور از کیفیت این دوره اطمینان حاصل کنم؟
یک دوره کاربردی باید چطور باشد؟

و سوالاتی از این قبیل… اگر فاکتورهای ارزیابی یک دوره کاربردی هنرهای دستی و تشخیص آن از یک دوره ضعیف را داشته باشید، به پاسخ بسیاری از سوالات‌تان می‌رسید.

در این مقاله 4 ویژگی اصلی یک آموزش آنلاین کاربردی را برای شما توضیح می‌دهیم:

4 ویژگی اصلی یک آموزش آنلاین کاربردی:

1. یک مدرس متخصص پیدا کنید:

به نظر بدیهی می‌آید که برای هر دوره ابتدا باید دید که مدرس آن دوره چه کسی است و شایستگی او برای این کار را سنجید. اما متاسفانه با رشد بیش از حد فضای مجازی، تشخیص مدرس توانمند از یک مدرس ضعیف کمی سخت شده. چون بسیاری از افرادی هم که توانایی و رزومه کافی در آن زمینه ندارند، ادعای استادی در آن رشته را دارند و مخاطبان هم مجذوب ظاهر آنان می‌شوند.

برای اینکه بتوانید مدرسان توانمند و حرفه‌ای را تشخیص بدهید، این نکات را مدنظر داشته باشد:

 • نمونه کار و رزومه: رزومه‌ی کاری مدرس و نمونه کارهای وی را با نمونه کارهای موفق مقایسه کنید و ببینید آیا این شخص خودش توانسته در انجام آن کار موفق باشد یا خیر. برای اطمینان از این مورد، به سایت، پیج اینستاگرام، کانال تلگرام یا هر جایی که نمونه کارهای وی در آن موجود است سر بزنید و آنها را ارزیابی کنید.
  نکته: داشتن تحصیلات و مدرک معتبر در زمینه مرتبط می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما معیار نهایی نیست و مهمترین نکته این است که این استاد با داشتن این دانش و مهارت، چه چیزی عرضه کرده است.
 • مهارت تدریس: همه افرادی که کاری را به خوبی انجام می‌دهند، مدرسین خوبی در آن رشته نیستند. توانایی تدریس، یک مهارتِ متفاوت از آن تخصص است و مدرس باید بتواند آنچه که لازم است را به سادگی هرچه تمام‌تر به شاگردان خود انتقال دهد. برای ارزیابی این مورد، نمونه آموزش‌های مدرس را تماشا کنید. یا ببینید ایشان با چه کسانی یا با چه مجموعه‌ای برای آموزش همکاری می‌کند. اگر همکاران ایشان یا آموزشگاهی که در آن تدریس می‌کنند دارای اعتبار هستند، به احتمال زیاد این استاد هم استاد خوبی است.
یه مدرس خوب پیدا کن!

2. نیاز خود را بسنجید

قبل از خریداری هر دوره‌ای حتما محتوای آن را بررسی کنید و با نیازهای خودتان بسنجید. برای این کار باید از قبل بدانید خودتان در چه سطحی هستید و می‌خواهید در این دوره‌آموزشی دقیقا چه چیزی یاد بگیرید. برای این کار این دو اقدام را انجام دهید:

 • تحقیق کنید: پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید یک دوره هنرهای دستی، در مورد رشته و تخصصی که به آن علاقمند هستید اطلاعات کافی جمع‌آوری کنید و با رشته‌ها و تکنیک‌های مشابه آشنا شوید تا بدانید که چه چیزی لازم دارید؛
 • سرفصل‌ها را چک کنید: حال که می‌دانید چه نیازی دارید، به سراغ دوره‌های مختلف بروید و دوره‌ای را خریداری کنید که بیشترین مطابقت با نیاز شما را داشته باشد. اینکه استاد یا آموزشگاه مربوطه سرفصل‌ها را به درستی طراحی کرده باشند بسیار مهم است.

3. آموزشگاه بهتر است:

بسیاری از مدرسان آموزش آنلاین هنرهای دستی به‌صورت انفرادی آموزش‌هایشان را تولید و عرضه می‌کنند، اما خریداری این دوره‌ها بی‌دردسر هم نیست. زمانی که یک استاد به تنهایی کار می‌کند باید همه کارها را خودش انجام دهد و این یعنی مشغله زیاد و وقت کم. همین امر باعث می‌شود روی کیفیت آموزشی و به روز بودن دانسته‌های مدرس تاثیر زیادی داشته باشد و مشکلات زیادی پیش بیاید:

 • ضعف پشتیبانی و خدمات پس از فروش: طبیعتا استادی که به تنهایی کار می‌کند، نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای فنی و سوالات تخصصی همه‌ی شاگردان خود باشد. و این یعنی ساعت‌ها و روزها پیام دادن به استاد و همچنان بی‌پاسخ ماندن سوالات و مشکلات فنی شما؛ در مقابل، آموزشگاه‌ها جهت حفظ اعتبار خود و رفع نیاز کاربران، پشتیبان‌هایی برای رفع مشکلات فنی مخاطبان خود استخدام می‌کنند و از اساتید نیز تعهد می‌گیرند که در بازه‌های زمانی منظمی پاسخگوی سوالات تخصصی شاگردان خود باشند. و این یعنی شما تنها یک فایل آموزشی را خریداری نکرده‌اید، بلکه وارد یک پروسه‌ی آموزشی طولانی مدت با پشتیبانی طولانی مدت شده‌اید.
 • نداشتن تعهد دو طرفه: وقتی شما با یک آموزشگاه هنرهای دستی کار می‌کنید، قوانین و انتظارات عمومی باعث می‌شود تا این آموزشگاه خود را در قبال بالا بودن کیفیت آموزشی که در اختیار شما قرار می‌دهد متعهد بداند. در صورتی که شما با خریداری یک آموزش مجازی از یک پیج یا کانال شخصی، هیچ ضمانتی دریافت نمی‌کنید، هرچند که مدرس، مدعی این ضمانت نیز باشد.

نکته دیگر اینکه آموزشگاه‌های غیر از تعهدات قانونی، برای جلب رضایت مخاطبان خود، امتیازهای جانبی زیادی نیز در نظر می‌گیرند.

آموزشگاه برای رشد شما برنامه ریزی می‌کند

همچنین بخوانید: 9 راهکار برای ایجاد یک کارگاه خانگی

4. استودیوی حرفه‌ای:

حتما شما هم حضور در کلاس‌های درس بدون امکانات را تجربه کرده‌اید. حال این تجربه را مقایسه کنید با یک کلاس همه چیز تمام در یک کشور پیشرفته. طبیعتا حتا اگر علم و مهارت و روش آموزش مدرس در این دو فضا یکی هم باشد، یادگیری در کلاس پیشرفته بطور چشمگیری بیشتر خواهد بود.
دیدن یک آموزش که بصورت آماتور یا حتی نیمه حرفه‌ای تولید شده باشد، مثل درس خواندن در فضای نامناسب یک کلاس بی‌امکانات و بی‌روح است. در صورتی که اگر این آموزش توسط یک تیم حرفه‌ای در یک استودیوی حرفه‌ای تولید شده باشد، اشتیاق و بازدهی شما را برای ادامه‌ی کار دو چندان خواهد کرد. نکات زیر از جمله مزایای تولید یک آموزش آنلاین توسط یک تیم حرفه‌ای می‌باشد:

 • تولید حرفه‌ای: بسیاری از اساتید که بصورت شخصی کار می‌کنند آموزش‌های خود را بصورت آماتور و با امکانات ضعیفی مثل موبایل تولید می‌کنند. این شاید برای یک دوره‌ی تئوری مناسب باشد. اما در یک آموزش عملی، این جزئیات هستند که اهمیت دارند. مثلا نمایش فرم قرار گیری صحیح دست یا ابزار کار در زمان‌های حساس، یا میزان و نوع مواد مصرفی و… چیزهایی هستند که باید با جزئیات تمام نشان داده شوند و این نیازمند به‌کارگیری تجهیزات حرفه‌ای توسط متخصصین این کار برای پوشش زوایای مختلف و جزئیات لازم است.
 • روند درست آموزش آنلاین: ممکن است هر استاد یک روش بیان و آموزش مختصص به خود را داشته باشد و هیچ وقت تغییری درآن ایجاد نکند. اما زمانی که یک تیم حرفه‌ای یک آموزش را تولید می‌کند، یک نفر(که عموما کارگردان کار است) را مأمو می‌کند تا مطمئن شود که تمام روند، از نحوه سرفصل بندی دروس تا نحوه بیان مطالب و از تدوین تا بارگذاری ویدیوی آموزشی در فضای مجازی، در خدمت ارائه درست محتوا به مخاطب قرار دارد.

جمع بندی:

اینکه چه آموزشی برای شما مناسب است را خودتان باید تشخیص بدهید. اما برای این کار حتما نکات بالا را در نظر داشته باشید و هرگاه خواستید یک آموزش آنلاین را خریداری کنید، بر اساس این چهار ویژگی، به آن امتیاز بدهید تا مطمئن شوید اسیر تبلیغات کاذب نشده‌اید.

اینستاگرام ما: artichercom

مطالب مرتبط

پاسخ

سوالات متداول

 1. ورود به حساب کاربری
 2. رفتن به منو و کلیک روی دوره‌های من
 3. انتخاب دوره مورد نظر
 4. دوره که باز شد، در انتهای صفحه لیست درس‌ها قرار دارد.
 • نکته: به‌جای بازدید از طریق اینستاگرام ، کلمه آرتیچر یا لینک ARTICHER.COM رو در مرورگر وارد کنید.
 1. بله. روی دکمه: ثبت‌نام و خرید کلیک کنید
 2. اگر کد تخفیف دارید آن را اعمال کنید
 3. ادامه جهت تسویه‌حساب را بزنید
 4. روش پرداخت کارت‌به‌کارت را انتخاب کرده و ثبت سفارش را بزنید تا شماره‌کارت جهت واریز به شما نمایش داده شود.
 1. رفتن به منو
 2. انتخاب پیام به مدرس
 3. انتخاب مربی

سوال دیگری دارید؟