کسب و کار خانگی، مزایا و معایب

کسب و کار خانگی، مزایا و معایب

شاید شما هم آرزوی داشتن یک کسب و کار خانگی و کار کردن در خانه را دارید ولی هنوز برای آن اقدامی نکرده‌اید.
این مقاله به شما کمک می‌کند تا آگاهانه‌تر در مورد کار کردن در خانه تصمیم بگیرید.

لازمه بدونید! بیش از 50 درصد از مشاغل در امریکا، خانگی هستند!

لازم است به این نکته اشاره کنیم که شروع کردن کار در خانه امکان رشد شما را محدود نمی‌کند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ مثل آمازون، دیزنی، گوگل، فورد و صدها شرکت دیگر در ابتدا به عنوان یک کسب و کار خانگی شروع به کار کردند و در حال حاضر از بزرگترین کمپانی‌های جهان هستند.

آیا باید کسب و کار خانگی داشته باشید؟

قبل از شروع یک کسب و کار، باید به تصویر کلی نگاه کنید و چند سوال کلیدی بپرسید تا مشخص شود که آیا کسب و کار خانگی برای شما مناسب است یا خیر و بعد از پاسخگویی به این سوالات می‌توانید تصمیم بگیرید که باید چه‌کار کنید.
در این نوشته مزایا و معایب یک کسب و کار خانگی را برای شما بیان می‌کنیم تا به جواب این سوال برسید که آیا راه اندازی یک کسب و کار خانگی برای شما مناسب است یا خیر.

جوانب مثبت راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی:

حذف هزینه‌های سربار!

اولین موردی که می‌تواند هر شغلی را از بین ببرد هزینه‌های سربار است. اجاره فضای اداری-تجاری، مخارج خطوط تلفن و اینترنت و انرژی و … همیشه دردسر ساز است. اما در کسب و کار خانگی، از فضایی که قبلا برای آن اجاره پرداخت می‌کردید استفاده می‌کنید و برخی از هزینه‌ها مانند هزینه آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت و… را با هزینه خانه یکی می‌کنید.
کسب و کار خانگی می‌تواند بازدهی مالی بیشتری برای شما داشته باشد.

از انعطاف پذیری زیاد لذت ببرید!

یکی از مزایای اصلی راه‌اندازی مشاغل خانگی این است که دفتر کارتان تنها چند قدم با شما فاصله دارد. بنابراین می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز کار کنید حتا اگر روزخواب هستید و نصف‌شب بیشترین بازدهی را دارید. در هر ساعتی از شبانه روز که دوست داشتید بدون نیاز به رانندگی به فضای کاری خود بروید و هر وقت خسته شدید دست از کار بکشید.

کسب و کار خانگی

زمان بیشتری دارید!

وقتی در خانه کار نمی‌کنید، باید زمان زیادی را صرف آماده شدن و رفت و آمد به محل کار کنید. اما کار کردن در خانه تمام این زمان را برای شما ذخیره می‌کند و زمان بیشتر و با کیفیتی به شما می‌دهد چون دیگر از استرس و دغدغه ترافیک و اعصاب خوردی‌های مسیر خبری نیست و لازم نیست برای گرما یا سرمای هوا برنامه ریزی کنید.
می‌توانید این زمان مازاد را صرف خانواده یا کارِ بیشتر کنید.

کار و زندگی را باهم پیش ببرید!

وقتی در خانه هستید می‌توانید چند کار مختلف را بصورت همزمان انجام دهید. مثلا وقتی که منتظرید سایت‌تان آپدیت شود، می‌توانید لباس‌ها را در لباسشویی انداخته و آن را روشن کنید و بعد از کار، آنها را خشک شده تحویل بگیرید.
زندگی خود را آن‌طور که دوست دارید مدیریت کنید.

کاغذ بازی تعطیل!

حتما شما هم کلافگی رفت و آمد در راهروهای ادارات را تجربه کرده‌اید و می‌دانید گرفتن یک مجوز چه مصیبتی است. اما داشتن یک کسب و کار خانگی در ایران رهایی کامل از این کاغذبازی‌های اعصاب خوردکن است.
با آرامش بیشتر کار کنید.

کسب و کار خانگی

شما معاف از مالیات و بیمه هستید!

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کسب و کارهای ایرانی هزینه‌های مالیات و بیمه است که مرتبا صاحبان کسب و کار را درگیر خود می‌کند و هزینه‌های زیادی را روی دست آنان می‌گذارد. اما کسی که یک کسب و کار خانگی دارد، این مشکلات را ندارد.
ساده و به دور از پیچیدگی کسب و کار خود را مدیریت کنید.

ریسک کمتری می‌کنید!

طبیعی است بخاطر پایین‌تر بودن هزینه‌ها و پیچیدگی کمتر، راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی ریسک پایین‌تری هم دارد. با این وصف حتی اگر در کارتان موفق نشوید، می‌توانید به سادگی به یک کسب و کار جدید فکر کنید.
نترسیدن از شکست به شما جسارت بیشتری برای اجرای ایده‌های جدیدتان می‌دهد!

برای اطرافیان الگو هستید!

عموما فضای خانه مکان استراحت است و کمتر به فعالیت کاری اختصاص داده می‌شود. کسی که بخواهد در طول روز چند ساعت را در خانه به کار منظم و با برنامه اختصاص دهد برای اطرافیان علی الخصوص فرزندانش به یک الگوی عملی تلاش و نظم تبدیل خواهد شد و این در تربیت فرزندان بسیار مهم است. چون عموما آنان از نزدیک با این حجم فعالیت کاری والدین آشنا نیستند.
برای نزدیکانی که مدام از نبودن کار گلایه دارند، الگویی عملی باشید.

دل به کار می‌دهید!

کار کردن برای خودتان بهترین حسی است که می‌توانید در کار تجربه کنید. این بدیهی است که وقتی برای کسی دیگر کار کنیم از تمام استعداد و توان خود مایه نگذاریم، اما وقی کار مال خودتان باشد بازدهی‌تان چندین برابر خواهد بود. انرژی‌ای که هرگز برای دیگران آزاد نخواهد شد را تجربه خواهید کرد.
عاشقانه کار کنید و از ثمره‌ی آن لذت ببرید.

جوانب منفی راه‌اندازی یک کسب و کار یا کسب و کار خانگی:

کار در خانه نیز چالش‌هایی را به همراه دارد. برای مثال: محدود بودن فضای خانه، مشکل در جداسازی کار از زندگی خانوادگی و مسائل مربوط به همسایگان، هر کدام می‌تواند مشکلاتی ایجا کند. بنابراین به این فکر کنید که سبک زندگی خانوادگی شما برای این کسب و کار خانگی مناسب است یا خیر.
ما برای رفع هر مشکل یک پیشنهاد کاربردی به شما می‌دهیم.

مزاحمت برای همسایه‌ها!

میزان رفت‌وآمد شما و اینکه آیا این کار نیاز به مراجعه حضوری افراد مختلف به ساختمان شما دارد یا خیر، بسیار مهم است. اگر کسب و کار شما باعث تردد زیاد در ساختمان شود، باید با خانواده و همسایگان خود مرتبا سر این موضوع بحث و جدل کنید.

راه حل: می‌توانید بعضی از مراجعات را به جاهای دیگر منتقل کنید. مثلا اگر نیاز به یک جلسه دارید، به یک کافه بروید یا میزی را از شرکت‌هایی که فضای کاری اجاره می‌دهند اجاره کنید.
بعضی دیدارها را هم می‌توانید در دفتر یا محل کار طرف مقابل‌تان انجام دهید. با این کار می‌توانید ضمن بازدید از محل کار آنها، تجربیات کاری جدیدی هم کسب کنید.

بهداشت و ایمنی!

بعضی از مشاغل ممکن است استانداردهای بهداشت و ایمنی خاص خود را داشته باشند. مثلا ممکن است کار کردن در خانه با تولید بوهای نامطبوع یا سر و صدا و گرد و خاک همراه باشد. و یا در بعضی مشاغل ممکن است مواد مورد استفاده در کار در طولانی مدت، خطراتی برای اطرافیان ایجاد کند و این یک چالش جدی است.

راه حل: پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که این مشکلات را دارید، حتما قبل از راه‌اندازی کسب و کار خانگی تمام شرایط را بررسی کنید تا مشکلی پیش نیاید. مثلا می‌توانید یک فضای مستقل(مثل یک اتاق یا یک انباری مجزا) برای کارهای آلوده‌کننده اختصاص دهید. یا می‌توانید این بخش از کار را برون‌سپاری کنید و با یک کارگاه همکاری کنید.
ممکن است برای شروع‌به‌کار لازم باشد به نور و تهویه هوای آنجا فکر کنید. در کل باید به این فکر کنید که آیا امکان ایجاد تغییراتی مثل نصب یک هواکش یا ساختن یک روشویی برای تمیزکاری وجود دارد یا خیر.
سعی کنید خلاق باشید و از ابزارها و امکانات موجود برای حل مشکل بهره ببرید.

عدم درک اطرافیان؛

یکی از مشکلاتی که می‌تواند برای شما دردسر ساز شود این است که اطرافیان شما درک نکنند که شما تایم مختص به خودتان را دارید و در این زمان نباید مزاحم کار شما شوند. ممکن است برای اعضای خانواده و دوستان شما، حضور در خانه به معنای دسترسی همیشگی و بدون محدودیت زمانی به شما باشد و این کار شما را مختل کند.

راه حل: با اعضای خانواده صحبت کنید و برایشان توضیح دهید که شما ساعات کاری مختص به خود را دارید و در این ساعات نباید مزاحم کارتان شوند. همینطور باید دوستان‌تان را نیز در این مورد با خودتان همدل کنید.

شلوغی و عدم تمرکز؛

طبیعتا هر خانه‌ای شلوغی‌های خاص خود را دارد و در طول روز فعالیت‌های روزمره در آن جریان دارد. این شلوغی‌ها می‌تواند تمرکز شما را برهم بزند.

راه حل: می‌توانید ساعات کاری خود را طوری تنظیم کنید که دیگر اعضای خانواده نیز در آن ساعت مشغول کاری دیگر هستند و یا در خانه نیستند. یا حداقل کارهایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند را در زمان مشغولیت یا عدم حضور آنان انجام دهید.
اگر فرزند کوچک یا والدینی دارید که نیاز به مراقبت دارند، می‌توانید از اطرافیان و دیگر اعضای خانواده برای مراقب از آنان کمک بگیرید و اگر توانایی مالی دارید، یک پرستار برای این کار استخدام کنید.

دور ماندن از اجتماع؛

وقتی یک کسب و کار خانگی دارید و کار و زندگی شما در یک محل است، ارتباط شما با اطرافیان کمتر می‌شود و این ممکن است برای شما با احساس انزوا همراه باشد. مخصوصا اگر آدمی اجتماعی باشید، بیشتر این حس به سراغ‌تان می‌آید. کار کردن در خارج از خانه خود به خود با تعامل بسیاری همراه است اما بعد از یک مدت کار کردن در خانه ممکن است دل‌تان برای شوخی‌های دوستانه با همکاران و همدیگر را سرکار گذاشتن‌های معمول تنگ شود.

راه حل: پیشنهاد می‌کنیم تمام وقت خود را به کار کردن و ماندن در خانه نگذرانید بلکه برای تفریح و دورهمی با دوستان‌تان هم برنامه ریزی کنید و برای اوقات فراغت‌تان برنامه داشته باشید.

گاهی استراحت کنید!

قاطی شدن کار با زندگی:

وقتی شما در یک شرکت کار می‌کنید، می‌توانید از دفتر کار خود خارج شوید و مشغله‌ها و مشکلات کاری خود را به فراموشی بسپارید و در فضای امن خانه استراحت کنید. اما کار کردن در خانه ممکن است باعث شود مرز بین کار و زندگی از بین برود. و در طولانی مدت باعث خستگی ذهنی شود.

راه حل: مهمترین قضیه این است که از لحاظ ذهنی کار و زندگی فردی‌تان از هم جدا کنید. برای اینکه به مشکل برنخورید، سعی کنید زمان کار خود را منظم کرده و تنها در این تایم درگیر کار باشید و به محض اتمام زمان کار، از محل کار فاصله بگیرید و به ذهن خودتان استراحت بدهید.

مسئولیت همه چیز با شماست!

کار کردن در یک مجموعه بزرگ خود به خود باعث ایجاد انگیزه و نظم می‌شود. اما زمانی که در خانه و برای خودتان کار می‌کنید ممکن است انجام ندادن یک کار برایتان آسان باشد، چون کسی شما را بازخواست نخواهد کرد و احتمال دارد تکرار این رفتار باعث کاهش انگیزه‌ی شما شود.

راه حل: برای خودتان برنامه اجرایی زمان‌مند تعریف کنید و به این برنامه پایبند باشید. این به افزایش انگیزه شما کمک می‌کند. در ضمن به این فکر کنید که کاری که دارید انجام می‌دهید، چیزی است که آرزوی آن را داشتید. کار کردن برای خودتان از هر کار دیگری بهتر است.

جمع بندی:

کار کردن در خانه تصمیم مهمی است که می‌تواند اتفاقات خوبی را برای شما رقم بزند. اما ممکن است این تصمیم برای همه به یک اندازه معقول نباشد و یا برای برخی از افراد فراهم کردن شرایط ممکن نباشد. پیشنهاد ما در آرتیچر به شما این است که عاقلانه تصمیم بگیرید و شجاعانه اقدام کنید. اگر فکر می‌کنید بخش قابل قبولی از شرایط را دارید اما کامل نیستید، منتظر کامل شدن نمانید و دست به کار شوید. اما اگر فکر می‌کنید تا راه‌اندازی کسب و کار خانگی فاصله‌ی بسیار زیادی باقی مانده، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید مشکلات را یکی یکی حل کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

سوالات متداول

 1. ورود به حساب کاربری
 2. رفتن به منو و کلیک روی دوره‌های من
 3. انتخاب دوره مورد نظر
 4. دوره که باز شد، در انتهای صفحه لیست درس‌ها قرار دارد.
 • نکته: به‌جای بازدید از طریق اینستاگرام ، کلمه آرتیچر یا لینک ARTICHER.COM رو در مرورگر وارد کنید.
 1. بله. روی دکمه: ثبت‌نام و خرید کلیک کنید
 2. اگر کد تخفیف دارید آن را اعمال کنید
 3. ادامه جهت تسویه‌حساب را بزنید
 4. روش پرداخت کارت‌به‌کارت را انتخاب کرده و ثبت سفارش را بزنید تا شماره‌کارت جهت واریز به شما نمایش داده شود.
 1. رفتن به منو
 2. انتخاب پیام به مدرس
 3. انتخاب مربی

سوال دیگری دارید؟